Piszemy dla Ciebie najlepsze artykuły branżowe w kraju!

Kamica nerkowa

Jacek Gajewski 2019-08-05 0 komentarzy
Kamica nerkowa

Kamica nerkowa jest schorzeniem urologicznym, związanym z powstawaniem złogów w nerkach lub drogach moczowych. Osoby, które miały do czynienia z tym problemem skarżą się ostry ból w okolicy lędźwiowej, promieniujący do podbrzusza, pachwiny czy łopatki. Zazwyczaj pojawia się nagle i mogą mu towarzyszyć nudności i wymioty, gorączka, a także bolesne parcie na pęcherz. Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi kamicy nerkowej? Jedną z nich może być infekcja dróg moczowych.

W każdej dobrej aptece można znaleźć produkty ziołowe firmy Herbapol. Fitolizyna jest preparatem roślinnym, który można stosować pomocniczo przy drobnych złogach oraz profilaktycznie w kamicy nerkowej. Ziele skrzypu, kłącze perzu, liść brzozy, korzeń lubczyku, ziele nawłoci wspomaga prawidłowego funkcjonowanie nerek, a przy tym ma właściwości moczopędne, przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Warto nadmienić, że nie można jednoznacznie określić, co wpływa na proces powstawania kamicy nerkowej. Powodem może być niewłaściwa dieta, czynniki genetyczne, płeć czy zbyt mała ilość przyjmowanych płynów. Dobrze jest zatem zadbać o odpowiednią profilaktykę i wyeliminować z codziennej diety produkty zawierające duże ilości szczawianów.

W sytuacji, kiedy dojdzie do ataku kolki nerkowej, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Złogi przemieszczające się wzdłuż moczowodu mogą wywołać krwiomocz a niekiedy nawet utknąć w świetle cewki moczowej. Specjalista zleci wykonanie dodatkowych badań, na których podstawie oceni wielkość i położenie złogów, a także stopień zastoju moczu. Chorzy, u których została zdiagnozowana kamica nerkowa, zwykle boją się, że nie unikną wizyty na stole operacyjnym. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje metodami zdolnymi usunąć kamień z moczowodu za pomocą endoskopu czy fal elektromagnetycznych. 

Skomentuj wpis